Кафедра військової токсикології, радіології та медичного захисту створена 21 липня 1993 року при Українському державному медичному університеті (УДМУ) ім. акад. О.О. Богомольця у складі військово-медичного відділення на основі Директиви Головного штабу Збройних Сил України від 15.06. 1993 року.

Начальник кафедри – доктор медичних наук, професор, полковник медичної служби Устінова Людмила Анатоліївна.

Основні завдання кафедри:

- Підготовка студентів вищих медичних навчальних закладів (м. Києва) за програмою офіцерів медичної служби запасу.
- Підготовка військових лікарів - магістрів медицини (фармації).
- Підготовка військових лікарів оперативно-тактичного рівня.
- Перепідготовка та удосконалення військових лікарів і провізорів для Збройних Сил та інших військових формувань України.
- Підвищення кваліфікації викладачів кафедр екстремальної та військової медицини вищих медичних навчальних закладів.
- Оптимізація системи медичного захисту особового складу військових частин в умовах потенційної хімічної та радіаційної небезпеки мирного часу.
- Наукове обґрунтування медичного захисту особового складу військових частин на воєнний час в умовах радіаційної та хімічної небезпеки.
- Вивчення стану здоров’я військовослужбовців в залежності від впливу факторів навколишнього середовища.
- Медико-токсикологічна характеристика спеціальних засобів подразнюючої дії та оцінка лікувальної ефективності медичних засобів захисту від них.

За 20 років співробітники кафедри брали участь у виконанні 22 науково-дослідних робіт. Працівниками, ад’юнктами та здобувачами кафедри захищено 4 докторських та 8 кандидатських дисертацій. Опубліковано більше 600 наукових праць. Науковці кафедри відомі і за межами країни: плідною є постійна міжнародна співпраця в галузі захисту від хімічних загроз з Організацією із заборони хімічної зброї під егідою ООН та з Організацією наукових досліджень та технологій (RTO) NATO.